CZ SK HU

Intímny portrét holandskej hviezdy cross country Anne Terpstra

Cesta Anne Terpstra, ktorá sa stala jednou z najrýchlejších cyklistiek na svete, je pozoruhodná. Koníček, ktorý začal s jej bratom Rienom Terpstrom, ich zaviedol na cestu, ktorú si ani jeden z nich nedokázal predstaviť.

 

Kde to všetko začalo


„Začalo to s Rienom, nerád chodil pešo." Tak komentoval Wiebe Terpstra, ako Rien, brat Anne, začal s horskými bicyklami. Anne sa narodila v malom mestečku Zierikzee na juhozápade Holandska. Na horskom bicykli začala jazdiť v 12 rokoch potom, čo začala žiarliť, keď videla svojho brata, ako sa každý týždeň jazdou na bicykli baví. Krátko nato absolvovala svoju prvú blativú bitku na pretekoch, premočená a s jedinou myšlienkou: „Najlepší. Šport. Ever."

 

 

Anne

 

Nová základňa rodiny Terpstrových


Po niekoľkých rokoch sa Anne s rodičmi a bratom presťahovala do centra Holandska, do Apeldoornu, husto zalesnenej oblasti v Holandsku. Práve tu sa spolu s bratom začala zúčastňovať národných pretekov horských bicyklov. Nebola to však iba zábava. Anne si to užívala, ale vyhrávať preteky nebolo zďaleka také ľahké. V tej chvíli bolo jednoduchým snom pretekať po celom svete.

 

Paula Terpstra: „Keď obe naše deti začali pretekať na bicykli, stal sa z toho životný štýl." So začiatkom pretekania sa pevná rodina stala ešte pevnejšou. Anne a Rien spolu zdieľali obrovskú časť svojho života a zdieľali vášeň pre jazdu na bicykli. Rien: „Jazdili sme na bicykli spoločne, pretekali sme spolu. V podstate sme robili všetko spoločne."

 

AnneAnne Terpstra

 

Ich životy sa začali uberať inou cestou, keď Rien v 21 rokoch prestal pretekať a nastúpil do armády. Anne pokračovala v pretekaní ďalej.

Ako sa jej pretekanie stávalo stále vážnejším, zvyšovalo sa aj jej vzdelanie. Anne je veľmi hrdá na to, že dosiahla bakalárskeho titulu v odbore medicína. Kombinácia štúdia a pretekania na úrovni jej cieľa nebola do budúcna reálna. V roku 2013 sa preto rozhodla stať profesionálkou a sústrediť sa na pretekanie na plný úväzok.

 

Zmluva s Ghost Factory Racing


Rýchly posun do roku 2019. V roku 2016, štyri roky po tom, čo sa stala profesionálnou športovkyňou, uzavrela zmluvu so tímom Ghost Factory Racing. Pre Anne to nikdy nebolo plánované. „Nezačínala som s myšlienkou, že toto budem robiť do konca života alebo že chcem byť profesionálka. Jednoducho ma baví jazdiť na bicykli. Predtým som jazdila stále s bratom. Keď som sa pridala ku Ghostu, myslím, že z môjho neustáleho rozprávania o mojom bratovi, museli šalieť. Volala som mu, bavili sme sa o pretekaní, o tom, ako zvládnuť tento drop alebo zákrutu, alebo som mu hovorila: „Tu jednoducho raz musíš ísť na bicykli.". Keď je na pretekoch, som strašne šťastná, že tam je. A viem, že je na mňa vždy šialene pyšný, a to je jednoducho to najkrajšie."

 

 

Ghost factory racing

 

Ghost Factory Racing: Rodina a vášeň

Pre Anne bol prechod do tímu Ghost Factory Racing jedným z mnohých dielikov skladačky, ktoré do seba zapadli. Nová rodina pre ňu bola ešte výnimočnejšia po tom, čo sa do seba Tom Wickles, vedúci tímu Ghost Factory Racing, a Anne zamilovali. S Tomom naďalej zdieľa radosť zo spoločnej jazdy, rovnako ako ju zdieľala so svojim bratom. Práve táto radosť z jazdy ju priviedla tam, kde je dnes. Jej rozhodnutie prerušiť štúdium po získaní bakalárskeho titulu v medicíne a stať sa v roku 2013 profesionálkou nebolo poháňané túžbou po víťazstve. Bola to vášeň pre jazdu na horskom bicykli. Vášeň, ktorá je ešte lepšia, keď ju zdieľate so svojimi blízkymi.

 

Užívať si jazdu na bicykli

V Albstadte v roku 2015 si Anne došla pre svoje prvé pódium vo Svetovom pohári, keď obsadila 5. miesto. V Andore mala svetu ukázať, aká silná sa stala. S veľkým náskokom pred Jolandou Neffovou si došla pre neohrozené víťazstvo. Po Anninom víťazstve sa mnoho ľudí čudovalo, že sa jej to podarilo. Pre Anne, ktorá prekonala zranenie členku a vrátila sa silnejšie ako kedykoľvek predtým, bolo ďalším dielikom skladačky jej myslenie. „Proste som tam musela vyhrať. Poučiť sa a urobiť ďalší krok. Je to práve myslenie, ktoré je najdôležitejšie. Okrem víťazstva ma môže tešiť aj iný výsledok. Pokiaľ som urobila všetko správne, čokoľvek vyjde, je v poriadku. Zmenilo to môj pohľad na vec. Je to, ako by som si nechala veľký batoh na chrbte. Zostalo mi len jazdiť na bicykli, baviť sa a užívať si to. A to je všetko, potom som šťastná."

 

Anne

 

Doterajšie úspechy Anne:

2. miesto Majstrovstvá Európy MTB Novi Sad UEC 2021

Šampiónka Holandska XCO 2018/2016/2015/2014/2013

Šampiónka Holandska XCE 2017/2014

Víťazka Svetového pohára XCO Andorra 2019

Víťazka Svetového pohára XCE Graz 2018

4. miesto Majstrovstvá sveta XCO 2019

4. miesto Majstrovstvá Európy XCO 2019

Celkové 4. miesto Svetový pohár XCO 2019

5. miesto Majstrovstvá sveta XCE 2015

Olympijské hry Rio 2016

 


 

Sociálne siete:

Instagram: Anne Terpstra

Facebook: Anne Terpstra


 


Ghost Factory Racing Team

Ghost Factory je najrozmanitejší tím horských bicyklov vo Svetovom pohári s priemerným vekom jazdkýň 23 rokov. Tím vznikol v roku 2011 av súčasnej dobe sa skladá z piatich cyklistických talentov z piatich rôznych krajín. Úspech jazdkýň potvrdzuje presvedčenie celého Ghost Teamu o tom, že na horských bicykloch je možné dosiahnuť veľa vďaka dôvere a spolupráci. Dôležité sú aj zásady fair play a rešpekt medzi členmi tímu, ale aj voči konkurencii.

klikni pro velký obrázek