CZ SK HU

Ghost Factory Racing Team, príbeh Nicole Koller

Nicole Koller je najmladšia z päťčlennej rodiny Kollerovcov. Ako malé dievča skúšala rôzne športy, napríklad plávanie, gymnastiku, korčuľovanie alebo atletiku. Keď ale jej dvaja starší bratia objavili horské bicykle, netrvalo dlho a celá rodina bicyklom doslova podľahla.

Prvé úspechy

Nicole bolo sotva sedem rokov, keď sa prvýkrát postavila na štartovú čiaru. „Prvých pár rokov som na svojich súperov videla len zozadu a rodinné vychádzky boli viac-menej mučením". Nechcela sa však vzdať a vydržala. Čím lepšie boli jej výkony, tým väčšiu radosť a nadšenie mala. Keď nastal čas rozhodnúť sa medzi gymnastikou a horským bicyklom, jej voľba bola jasná, horská cyklistika as ňou spojené priateľstvá boli pre Nicole oveľa dôležitejšie.

NicoleNicole

Vďaka vytrvalosti a odhodlaniu to v roku 2014 dotiahla až na juniorskú majsterku sveta XCO. Úspechy boli ale vykúpené obrovskou drinou a zdravotnými komplikáciami. V dôsledku neutíchajúcej snahy o maximalizáciu výkonov sa u Nicole objavila porucha príjmu potravy.

„Príliš sa zameriavate na čísla. V tréningu tlačíte na svoje telo a rovnako tak sa snažíte byť ľahší. Ostatních si držíte od tela, pretože by mohli vidieť, že máte problém. Nemala som nikoho, s kým by som sa mohla porozprávať. Je to téma, ktorú chlapci nepoznajú, alebo o ňom sami nechcú hovoriť. To pre mňa bolo najťažšie," spomína Nicole..

Naspäť medzi špičku

„Rodičia si čoskoro uvedomili, že mám veľký problém. Veľmi ma podporovali a vďaka nim som sa z toho kruhu dostala. Napriek tomu mi to trvalo tri alebo štyri roky.“ Rodina jej pomohla znovu sa postaviť na nohy, aby mohla so zdravým telom aj mysľou podávať opäť špičkové výkony.

Nicole so svojim otcom Christianom a jej matkou Patríciou

Už vo svojom prvom roku v kategórii U23 sa jej podarilo získať umiestnenie na stupňoch víťazov vo Svetovom pohári. Nicole sa dokázala z roka na rok zlepšovať a podávala stále lepšie výkony. „Rok 2019 bol mojím posledným rokom v kategórii U23 a ja som naozaj chcela opäť stáť na stupňoch víťazov. Skončiť štyrikrát na štvrtom mieste bolo pre mňa trochu sklamanie“.

V roku 2021 sa pripojila k tímu Ghost Factory Racing Team. Jej prvá sezóna ako jazdkyne kategórie Elite bola špeciálna, spojená s Covidom-19 a pozostávala iba zo štyroch veľkých pretekov. Nicole sa dokázala zlepšovať preteky od pretekov a na poslednej súťaži, ktorou boli majstrovstvá Európy, skončila na 9. mieste.

Ako sa Nicol cíti v tíme Ghost Factory Racing Team?

„Som naozaj šťastná, že teraz môžem pretekať v dievčenskom tíme. Môžem sa o všetkom otvorene porozprávať, je to oveľa príjemnejšie. Keď som mimo domova, je to ako moja druhá rodina. Po profesionálnej kariére ma čaká ešte nejaký život. Chcem byť zdravá aj v šesťdesiatich."

/p>

Ghost Factory Racing Team

Ghost Factory je najrozmanitejší tím horských bicyklov vo Svetovom pohári s priemerným vekom jazdkýň 23 rokov. Tím vznikol v roku 2011 a v súčasnosti sa skladá z piatich cyklistických talentov z piatich rôznych krajín. Úspech jazdkýň potvrdzuje presvedčenie celého Ghost Teamu o tom, že na horských bicykloch je možné dosiahnuť veľa vďaka dôvere a spolupráci. Dôležité sú aj zásady fair play a rešpekt medzi členmi tímu, ale aj voči konkurencii.