CZ SK HU

Anne Terpstra a Caroline Bohé získali druhé a šieste miesto na prvých pretekoch tohtoročnej sezóny

Petropolis, Brazília, 10 apríla 2022: Ghost Factory Racing Team otvoril tohtoročnú sezónu Svetového pohára rovnako úspešne, ako ukončil tú predošlú. Nová pretekárska trať blízko brazílskeho mesta Petropolis ponúkla skvelé súťažné podmienky a zaistila vedenie GFRT v tohtoročnom hodnotení tímov. Nicole Koller a Nadine Rieder získali 24. a 14 miesto. Vôbec prvýkrát súťažila v elitnej kategórii dánska šampiónka Caroline Bohé, ktorá len o fúz minula stupne víťazov a umiestnila sa šiesta. Viditeľne spokojná finišovala Anne Terpstra, ktorá cieľovú pásku prešla tesne za Rebbecou McConnel. Po náročných pretekoch, v ktorých sa miestami ujímala vedenia, skončila na statočne vybojovanom druhom mieste. GFRT sa tak ocitol na prvej priečke v tohtoročnom hodnotení tímov Svetového pohára.

Hoci sa svetový pohár konal v Brazílii naposledy pred 17 rokmi, miestni diváci nesklamali a v hojnom počte sa nahrnuli do zelenej džungle kúsok za mestom, kde sa podujatie organizovalo.

 

 

Cross Country Short Track spočiatku neprebiehal podľa plánu, ale všetky členky tímu dokázali získať štartovaciu pozíciu v prvých troch radoch. Nadine Rieder sa nepodaril štart a hneď na začiatku sa ocitla medzi oneskorencami. Nakoniec sa jej však podarilo vybojovať 23. miesto. Nicole Coller zase odštartovala skvele, sužovali jej ale žalúdočné kŕče. Napriek tomu dokázala preteky dokončiť a obsadiť 24. miesto, teda posledné miesto, z ktorého je možné štartovať v prvých radoch.

 

Anne Terpstra musela po chvíli kvôli technickým problémom vymeniť bciykel: „V XCC pretekoch sa počíta každá sekunda, a tých niekoľko málo sekúnd, ktoré som počas výmeny stratila je prakticky nemožné nahradiť“. Anne však v žiadnom prípade preteky nevzdala a 16. miestom si zaistila štart z druhého radu. Carolinou Boha pred jej prvým štartom v elitnej kategórii Svetového pohára viditeľne cloumala nervozita. Len čo však počula výstrel štartovacej pištole, zobrala sa a vyrazila do boja. Nakoniec sa zo všetkých našich cyklistiek umiestnila najlepšie – finišovala trinásta: „Snáď nikdy v živote som nebola nervóznejšia. Akonáhle som však počula výstrel, všetky nepríjemné pocity zo mňa opadli. Preteky začali a ja som počas neho mala skvelé pocity. Jasne, stále robím nejaké taktické chyby, ale zato som v dobrej forme a už sa veľmi teším na môj prvý elitný XC Svetový pohár v nedeľu!“

 

 

 

Oproti problémom počas XCC odštartovala Nicole Koller skvele počas XCO a bolo schopná udržať sa medzi prvými TOP 20 „V neskoršej fáze pretekov som trochu bojovala. Pravdepodobne bol pre mňa okruh na jednokolové preteky príliš dlhý. Na konci som už nemohla dosiahnuť na svoje limity, aspoň sa však neopakovali problémy z XCC. Možno to nebol môj najlepší deň, ale som aspoň šťastnejší za ostatných“.

 

 

„Spočiatku som zaznamenala nejaké problémy a stratila som pár pozíc, ale zvyšok pretekov už prebehol veľmi dobre. Bola som schopná skvele držať tempo pretekov, cítila sa technicky dobre a dokázala som sa posunúť o niekoľko miest vpred. Na svoje štandardy som sa pred pretekmi cítila prekvapivo pokojne. Hoci som sa potrebovala mierne aklimatizovať, všetko bolo počas pretekárskeho dňa perfektné. Zažili sme skvelý týždeň a jeho záver bol dokonalý“ vyjadrila sa o svojom druhom najlepšom výsledku na Svetovom pohári Nadine Rieder.

 

 

Dánska šampiónka ukázala silnú formu už na okruhu XCC, ale v závere svojho prvého elitného XCO Svetového pohára bola prekvapená a trochu bez slov zo získaného šiesteho miesta. „Pred pretekmi som bola nervóznejšia než kedykoľvek predtým, pretože som nevedela, čo očakávať. V polovici pretekov som sa zrazu ocitla na piatej pozícii, cítila som sa veľmi dobre a znova som trochu znervóznela. Do posledného kola som tušila, že možno budem finišovať medzi prvými, ale rovno sa tešiť na stupienok víťazov na prvom Svetovom pohári je asi príliš ambiciózny.“ Smiala sa Caroline Bohé po pretekoch.

 

 

Anne Terpstra zase žiarila pred pretekmi optimizmom a sebavedomím „Cítila som sa skvele, ale stále som na začiatku svojho tréningového plánu a svoj vrchol som plánovala neskôr počas roka. Preto som bola prekvapená, že môžem súťažiť v horách s tými najsilnejšími. V piatom kole som to skúsila a bola som schopná preraziť dopredu. Nanešťastie som vykonala dve technické chyby a Bec sa vrátila do vedenia. Potom som už s ničím nemohla počítať. S výsledkom som ale aj tak mega spokojná. O niečom takom sa mi ani nesnívalo! Chcela by som z hĺbky srdca poďakovať všetkým ľuďom za podporu. Kvôli cestnej zápche sme sa dnes skoro ani nedostali na preteky a museli sme viac ako trochu improvizovať, aby sme všetko zvládli. Dostať sa po takom zážitku na stupienok víťazov s celým tímom bolo senzačné! Dokonalý štart sezóny!“

 

 

klikni pro velký obrázek